Športový klub šachu

Z histórie dubnického šachu


Organizovaný šach v Dubnici začal v roku 1949, keď početná skupina dubnických šachistov založila klub v Trenčianskych Tepliciach. V roku 1952 sa konal priateľský zápas so Starou Turou, za ktorú nastúpil náš neskorší dlhoročný predseda p. Oldřich Kycl. Na čele klubu stáli vtedy Michal Šimko, primár Lendvay, kaderník Weber a učiteľ Rosúlek.






V rokoch 1955-1956 dochádza k rozdeleniu klubu, keď dubnická časť členov odchádza z klubu a zakladá šachový oddiel v rámci TJ Spartak Dubnica nad Váhom. V rokoch 1957-1961 sa formovalo šachové družstvo a funkcionári. Na čele oddielu boli Michal Šimko a Černík. Družstvo tvorili Šušaník, Prukner, Hruboš, Horváth, Šimko M., Slotík, Podolec, Podolcová, Dobiáš, Lasch, Jankech. V roku 1961 pribudli Kycl a Filadelfi.





V ročníku 1961/1962 sa družstvo pokúsilo o postup do krajskej súťaže. Na jar roku 1962 išlo družstvo na rozhodujúci zápas do Považského Podhradia (vlakom do Považskej Teplej, odtiaľ pešo k Váhu a potom kompou cez Váh). Zápas o postup sme prehrali. Zaujímavosťou bolo, že počas zápasu bol k dispozícii veľký hrniec čaju s rumom.





Od roku 1962 výbor pracoval v novom zložení: Šimko M., Kycl, Filadelfi. Sezónu 1962/1963 sme ukončili zápasom v Kysuckom Novom Meste. Michal Šimko vo svojej partii dosiahol pozíciu, keď mu zostal strelec a jazdec proti kráľovi súpera. Súper prehlasoval o tejto pozícii, že je to remíza, na čo Michal Šimko predniesol známy výrok: „Dostaneš taký mat, aký Kysuce ešte nevideli!“ O postup do krajského majstrovstva bolo treba vyhrať ešte dvojkolový zápas s Liptovským Mikulášom. Prvý zápas sa hral v novodubnickom hoteli Lunik a zvíťazili sme 5:3. Odvetu sme, naopak, prehrali 3:5. Keďže pravidlá nepamätali na takýto prípad, bolo rozhodnuté, že postupujú obaja. Krajské majstrovstvo sa hrávalo na desiatich šachovniciach, pričom na povinnej ženskej šachovnici dosahovala výborné výsledky Podolcová. Počas tejto sezóny došlo k odchodu štyroch hráčov pre nesúhlas s príspevkom na šport. Napriek tomu sa družstvo udržalo v Krajskom majstrovstve.



Po reorganizácií súťaží, ked bola založená I. slovenská národná liga a II.národné ligy, náš oddiel úspešne pokračoval v II.lige, v skupine E. Vybojoval si postup do I. SNL. V tom čase sa sformovalo "B" družstvo, ktore sa prebojovalo do krajskej súťaže. Členská základňa sa rozrástla na viac ako 30 členov. Po dvoch rokoch "A" družstvo zostúpilo do II.SNL. Pri ďalšej reorganizácií, keď boli zrušené II.ligy, sa prepadlo až do Krajského majstrovstva. To už prišli "Fišerove" 70-te roky, keď popularita šachu stúpla ako nikdy predtým. Členská základňa sa rozšírila o ďalších 20 člen ov.

V tom čase sme začali organizovať aj turnaje. V roku 1974 sme poriadali Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov - tabuľku si možno pozrieť tu...
Naznámejšie však boli naše bleskové turnaje štvorčlenných družstiev "O pohár VOSR"

Od roku 1977 bol predsedom oddielu Oldřich Kycl. Výbor tvorili Sorkovský, Gašpar, Cyprian, Hošala, Kadlec a Ján Struhár. V súťažiach nám hralo 6 družstiev.



Bolo len otázkou času, kedy z kvantity vyrastie aj kvalita. Tá sa ukázala v sezóne 1977 - 78, keď družstvo v zložení: Prukner, Hujo, Struhár Ján, Šajtlava, Nižňanský, Sorkovský, Lotharides, Šimko V., Kováčik, Daňo J. vybojovalo postup do SNL. Do družstva boli "primiešaní" hráči z Trenčína : Rákay, Sečkár, Pavlík a Vavruš a nováčikovský elán znamenal v ročníku 1978 - 79 - 7. miesto v SNL.





Ďalšou dôležitou kapitolou dubnického šachu bolo pôsobenie IM Jiřiho Fichtla v Dubnici v rokoch 1978 - 82, keď na prvej šachovnici dosahoval výnimočné výsledky - priemerne 9 bodov z 11. V ročniku 1980 - 81 sme dosiahli dovtedajší najväčší úspech dubnického šachu - 2.miesto v SNL.
Úspešnú zostavu tvorili:
Fichtl, Prukner, Pavlík, Kováčik, Sečkár, Šajtlava, Vavruš, Cyprian, Šimko V., Daňo, Struhár Ján, Vyhlídal.

Naše výsledky v najvyššej slovenskej súťaži v rokoch 1978 - 84 si možno pozrieť tu...



To, že náš klub bol v minulosti schopný organizovať aj veľmajstrovské turnaje na najvyššej úrovni dokázal v roku 1979 organizáciou Medzinárodných majstrovstiev Československa v šachu. Turnaj sa konal od 17.11.1979 do 7.12.1979 v hoteli Jalta v Trenčianskych Tepliciach. Organizačne turnaj zabezpečoval náš klub na čele s JUDr. Jánom Sorkovským. Významne mu pri tom pomáhali viacerí členovia, napr. medzinárodný majster Jiří Fichtl a Ing.Vojtech Prukner. Návštevnosť bola aj na dnešnú dobu dosť vysoká. Napríklad bolo jedno kolo, kde bolo prítomných až 200 divákov. Vysokú úroveň dokazuje aj účasť v tej dobe až troch hráčov svetovej špičky a to účastníkov turnaja kandidátov majstrovstiev sveta veľmajstrov Wolfganga Uhlmanna a Vlastimila Horta ako aj veľmajstra Jana Smejkala, ktorý obsadil prvé nepostupové miesto do turnaja kandidátov a to za dvomi v tom čase najlepšími hráčmi na svete Karpovom a Korčným. V medzinárodných majstrovstvách 1979 zvíťazil veľmajster Smejkal pred Ftáčnikom a veľmajstrom Hortom. Pre Ftáčnika to bol jeden z prvých jeho veľkých výsledkov v aréne turnajov na najvyššej úrovni.

Na fotografiách je spoločná fotografia účastníkov (klik pre zväčšenie): Stoja zľava: Dobosz (Poľsko); Prandstetter; Vogt (NDR); Amrož; Rogulj (Juhoslávia);Ftáčnik; Smejkal; Jansa; Plachetka; Vokáč; Sikora. Sedia zľava: Uhlmann (NDR); Baborovský (hlavný rozhodca); Sorkovský (riaditeľ turnaja);Nový (rozhodca); Cholmov (ZSSR);Bárczay (Maďarsko); Hort Na druhom snímku stojí pred tabuľou výsledkov víťaz turnaja Smejkal, na treťom sedí za šachovnicou druhý v turnaji Ftáčnik a na poslednom za bielymi figúrkami sedí tretí Hort.



Ročník 1983 - 84 znamenal vypadnutie zo SNL na dlhých 5 rokov, kedy sme hrali Krajské majstrovstvo a po reorganizácii II.ligu - východ. Postup do I.SNL bol iba na 2 roky, pretože nás "postihla" znova reorganizácia, po ktorej sme sa ocitli v II.lige - západ. Na 1 rok sme sa vrátili do I. ligy v ročníku 1995 - 96, aby sme do najvyššej súťaže, už "Extraligy", vrátili od ročnika 1998 - 99 zatiaľ "natrvalo".

Naše výsledky v najvyššej slovenskej súťaži od r. 1995 si možno pozrieť tu...








Späť na hlavnú stránku